Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC 2017
Rzadka okazja, którą warto wykorzystać
22.01.2017

Jak już od pewnego czasu wiadomo, w roku 2017, w Gdańsku, odbędą się Mistrzostwa Europy ORC. Impreza duża, poważna, uczestników zapowiada się dużo. Ponieważ to mistrzowska impreza ORC, istnieje ograniczenie, które nie dopuszcza do startu jachtów zbyt wolnych. Kryterium granicznym jest parametr o nazwie CDL, którego wartość musi być większa niż 8,0. Mówi się trudno.
Ale tuż przed ME odbędą się, też w Gdańsku, Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC. Termin MP to 21-23 lipca 2017, czyli trzy dni. Mistrzostwa Europy zaczynają się 25 lipca. To oznacza, że w MP zapewne wystartuje duża część jachtów, w tym zagranicznych, które przypłyną na ME. I to jest właśnie ta rzadka okazja bliskiego spotkania jachtów z czołówki jachtów morskich. Może warto być w tym towarzystwie? Gorąco na to namawiam, zwłaszcza jachty zbyt wolne, żeby uczestniczyć w ME.
W ME nie można, ale w MP jak najbardziej tak. W praktyce będzie to wyglądało tak, że do trzech grup, na jakie będzie podzielona flota uczestników ME, w MP dojdzie grupa czwarta, grupa D.
Zawiadomienie o regatach jest dostępne pod adresem:
http://orc2017gdansk.eu/morskie-zeglarskie-mistrzostwa-polski-2017/
Na razie w wersji angielskiej, wersja polska także będzie.
Lista jachtów zgłoszonych (na razie jest to wynik pre-rejestracji) tutaj:
http://orc2017gdansk.eu/zgloszenia/

Żeby wystartować w MP trzeba spełnić kilka warunków.
Przede wszystkim jacht musi mieć świadectwo ORC International. To trochę kosztuje, ale ile dokładnie, to bardzo indywidualna sprawa. Jeżeli nie trzeba skanować kadłuba (a nie zawsze trzeba!) to koszty znacznie spadają. Świadectwo pozostaje i w kolejnych latach pomiarów nie trzeba powtarzać, co umożliwia kolejne starty. Poza tym, świadectwo ORC Int zazwyczaj jest bardziej korzystne niż posiadane przez wiele jachtów świadectwo uproszczone, ORC Club.
Informacje o świadectwach ORC są na stronie biura pomiarowego:
ims.strefa.pl
Drugi warunek jaki jacht musi spełnić, to wymagania ISAF-u związane z bezpieczeństwem. W MP obowiązuje kategoria czwarta Offshore Special Regulations. Nie są to wymagania wygórowane, zazwyczaj dotyczą wyposażenia ratunkowego. Spełnienie tych wymagań poprawi bezpieczeństwo pływań po morzu, co może się kiedyś przydać.
Bezpośredni link do tych właśnie przepisów (a listę warto przestudiować i tak) jest tutaj:
http://www.sailing.org/tools/documents/OSR2016mo423032016-[19873].pdf
To już wszystko.
Dwa warunki, wpisowe, dużo chęci i można się pokazać na poważnej imprezie, w poważnym towarzystwie.

Gdyby ktoś był zainteresowany, to decyzję warto podjąć jak najwcześniej. Gdyż na przygotowania warto mieć czas, a przygotowania warto przeprowadzić solidnie. Chodzi o pomiary (jeżeli ktoś musi zrobić), przygotowanie jachtu i zebranie załogi. Oraz przygotowanie i załogi i siebie, żeby jednak nie być na regatach tym ostatnim.

Dla Czarodziejki Mistrzostwa Polski są imprezą docelową w tym sezonie. Raz że chciałbym wykorzystać rzadką okazję opisaną wyżej, dwa, że chcielibyśmy odegrać się za kompletnie nieudane MP w Dziwnowie w zeszłym roku.
Jeżeli ktoś się zdecyduje, jeżeli ktoś ma wątpliwości, jeżeli ktoś ma pytania to zapraszam do kontaktu.
Adres e-mailowy: waliant małpa poczta kropka onet kropka pl