Mistrzostwa Polski ORC Samotników 2018
Kolejna rzadka okazja, którą warto wykorzystać...
24.03.2018

Jak co roku, już od 28 lat, Jacht Klub Morski "Gryf" z Gdyni organizuje Regaty Samotników - Memoriał Leonida Teligi. Impreza znana, lubiana, ma swoich wiernych uczestników. Oczywiście ściganie po Zatoce Gdańskiej nie ma nic wspólnego z wyczynem. Nie jest to ranga Bitwy, czy Poloneza. Ale jednak wygrać te regaty jest bardzo trudno. Trzy wyścigi, dwa krótkie i jeden dłuższy, dwa dni wyścigów - mogą zmęczyć.
W tym roku, po raz pierwszy, w ramach regat odbędą się:
Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Polski ORC Samotników
.

Zasady regat się nie zmienią (jeżeli nie liczyć dnia pomiarowego), a same Mistrzostwa Polski zostaną przeprowadzone wśd jachtów ze świadectwem ORC International. Albo inaczej
- zostaną przyznane w grupie jachtów z tym świadectwem, w ramach klasy ORC. Technicznie rzecz biorąc jachty ze świadectwami ORC International będą dywizją (podgrupą) jachtów w całej klasie ORC.
To jest główna zmiana. Dodatkowe zmiany to dzień kontrolno-pomiarowy w piątek, 13 lipca oraz wymagania dotyczące wyposażenia jachtów. Wymagania dotyczą wszystkich jachtów i są
oparte na przepisach OSR kategorii czwartej. Dokładniej jest to:
Karta inspekcji wyposażenia jachtu wzór PoZŻ w zakresie właściwym dla Zatoki Gdańskiej rozszerzona o pkt. 4.04.1 i 5.02.1.a.
Jak widać, nie są to wymagania wygórowane i wiele jachtów je spełnia, albo może spełnić.
Do rywalizacji o Memoriał Leonida Teligi trzeba mieć albo świadectwo KWR, albo świadectwo ORC.
Można też wystartować w klasie OPEN, ale w tej klasie nie jest przyznawany Memoriał.
Żeby wystartować w MP trzeba mieć świadectwo ORC International. To trochę kosztuje, ale ile dokładnie, to bardzo indywidualna sprawa. Jeżeli nie trzeba skanować kadłuba (a nie zawsze trzeba!) to koszty znacznie spadają. Świadectwo pozostaje i w kolejnych latach pomiarów nie trzeba powtarzać, co umożliwia kolejne starty. Poza tym, świadectwo ORC Int zazwyczaj jest bardziej korzystne niż posiadane przez wiele jachtów świadectwo uproszczone ORC Club.

Jak uzyskać świadectwo, jak zrobić pomiary, o co w ogóle chodzi w przelicznikach, opisałem w innych artykułach na tej stronie, w dziale edu-re. Zapraszam do przeczytania.

Czy warto wystartować w MP? To oczywiście zawsze warto! A że regaty samotników są specyficzne i nieprzewidywalne, wszystko może się zdarzyć. Oczywiście do startu w samych regatach także namawiam.
Na stronie www.jkmgryf.pl opisane są wszystkie poprzednie regaty samotników, łącznie z wynikami i uwagami. Warto zerknąć, bo to już całkiem spory kawałek historii.

Gdyby ktoś był zainteresowany, to decyzję warto podjąć jak najwcześniej. Gdyż na przygotowania warto mieć czas, i przygotowania warto przeprowadzić solidnie. Chodzi o pomiary (jeżeli ktoś musi zrobić) i uzbrojenie jachtu. Oraz przygotowanie siebie, żeby podołać kondycyjnie i umiejętnością samodzielnej żeglugi.

Mimo zmiany rangi regat, wpisowe nie zostało podwyższone i jest naprawdę symboliczne.

Jeżeli ktoś się zdecyduje, jeżeli ktoś ma wątpliwości, jeżeli ktoś ma pytania to zapraszam do kontaktu.
Adres e-mailowy: waliant małpa poczta kropka onet kropka pl